שלישי, 21 יולי 2015 17:11

סקי שלג מידע מקצועי

חגית B.Oz עודכן לאחרונה בשבת, 02 יולי 2022 06:23 , נוצר בשלישי, 21 יולי 2015 17:11

ההיסטוריה מלמדת כי כבר לפני 4000 שנה השתמש האדם במגלשיים כאמצעי תחבורה.
אם לפני 200 שנה התועלת הייתה בעיקר עבור ניידות צבאית בתנאי שלג, הרי שהחל מהמאה ה- 19 גילה המין האנושי את הכיף שבסקי וכך החל להתפתח ענף הסקי כפעילות לשעות הפנאי וכספורט תחרותי.
הענף התפתח במהרה הן מבחינת הציוד והטכניקות והן מבחינת התעשייה אשר מקיפה אותו. החל משנות ה- 80 של המאה ה- 20 ענף הסקי התקדם מספר צעדים נוספים עם פיתוחם של חומרים חדשים אשר אפשרו ליצור ציוד מתקדם בהרבה עבור גלישת סקי, אם זה ביגוד מתאים יותר ואם ציוד מקצועי לגלישה עצמה.

מתי הכריזו על ענף הסקי שלג כענף אולימפי?
בשנת 1992 הוכנס ענף הסקי כענף אולימפי.

מהם סוגי הסקי המקובלים?
סוגי הסקי המקובלים הנם: סקי אלפיני, סקי במגלשיים קונבנציונליים, סקי בסנובורד וסקי במישור.

מהו סקי אלפיני?
הסקי האלפיני כולל מספר ענפי ספורט גלישה במדרונות מושלגים באמצעות מגלשיים מסוגים שונים. ענפי הסקי האלפיני נחלקים על פי סוג המגלשיים: שני מגלשיים (Carving), לוח (Board), שני מגלשיים ללא תופסנים בעקב הנעל (Telemark), שני מגלשיים קצרים (Big Foot) ומגלש אחד ארוך (Monoski).

מהו סקי במגלשיים קונבנציונליים?
סקי במגלשיים קונבנציונליים הוא ללא כל ספק ענף ספורט החורף הנפוץ ביותר. לרגלי הגולש נעליים גבוהות וקשיחות, המחוברות באמצעות תופסנים למגלשיים צרות ומוארכות, כאשר הגולש מחזיק בידו מקלות מתכת. ההחלקה נעשית במדרון תוך כדי פניות, "זיגזג", שמטרתן שליטה במהירות הירידה. בשנים האחרונות, בעקבות השימוש הגובר במגלשי Crving צובר ענף ספורט זה פופולאריות גוברת.

מהו סקי בסנובורד?
גלישת סנובורד הנה החלקה על השלג באמצעות קרש המחובר לרגליו של הגולש המאפשר לו לגלוש במדרונות מושלגים. ההחלקה במדרון נעשית תוך כדי פניות שמטרתן לשלוט בבמהירות הירידה. היות ושתי הרגליים תפוסות על גבי הקרש, כאשר הגולש נמצא במישור,  ההתקדמות נעשית או על ידי קפיצות או שהיא מצריכה הסרת הקרש מהנעל והליכה ברגל. סנובורד הוא תת-ענף של ענף הסקי והתחרויות בענף זה מתנהלות בחסות פדרציית הסקי הבינלאומית. סנובורד נכלל לראשונה בתוכנית של אולימפיאדת החורף במשחקי נאגאנו בשנת 1998.

מהו סקי במישור?
סקי במישור מתבצע במרחבי שלג מישוריים ולא בפסגות ההרים. הגלישה בסקי מישור מתבצעת באמצעות מגלשיים דקות במיוחד. על מנת לרכוש מיומנות בסקי מישור נדרשות מספר שעות לימוד לכל היותר, כאשר לספורטאים מקצועיים בסקי מישור נדרשת סבולת כושר גופני גבוהה מאוד.

מהם סוגי המסלולים הקיימים ומהם תפקידם באופן כללי?
קיימים ארבעה סוגי מסלולים באתרי השלג, כאשר כל צבע מסלול מסמן את רמת הקושי שלו: מסלול ירוק, מסלול כחול, מסלול אדום ומסלול שחור.
מסלול ירוק - מסלול בדרגה קלה ביותר המיועד לגולשים מתחילים בעלי ניסיון של מספר ימי גלישה.
מסלול כחול - מסלול קל המיועד לגולשים בעלי ניסיון גלישה של כשבוע. 
מסלול אדום - מסלול קשה המיועד לגולשים בעלי ניסיון של מספר שבועות.
מסלול שחור - מסלול קשה מאוד המיועד לגולשים מנוסים, השולטים היטב בגלישה בפניות מקבילות.

תפקידם של המסלולים לסמן את נתיב מסלול הגלישה, כאשר אורך המסלול יכול לנוע מכמה מאות מטרים ועד למספר קילומטרים. כיוון המסלול הנו מלמעלה למטה והמסלולים ממוספרים או בעלי שם. במסלולים המסומנים השלג נוח יותר לגלישה מאשר במסלולים שאינם מסומנים. בסיום כל מסלול ממתינה מעלית אשר מעלה את הגולש בחזרה לתחילת המסלול. לכל אתר גלישה יש מפת מסלולים אשר מסייעת לניווט והתמצאות.

מהם מסלולים שאינם מסומנים ומהם תפקידם (Off Piste, Off Trail)?

הגלישה מחוץ למסלולים המסומנים מיועדת רק לגולשים ברמה מתקדמת מאוד, השולטים בכל סוגי המסלולים המסומנים. הגלישה במסלולים אלו עלולה להיות מסוכנת ביותר עקב מפולות שלגים ולכן מיועדת אך ורק לגולשים מיומנים, שגם הם עצמם חייבים להישמר ואף להצטייד במכשירי קשר, להתאחד כקבוצה, לסחוב ציוד חילוץ, הצלה וכדומה.

מהו מסלול Double-Diamond ?
זהו מסלול קשה ביותר המיועד לגולשים מומחים בלבד. המסלולים בדרך כלל מאוד תלולים ולא מסודרים.

מהו מדרון סקי ללימוד והאם הוא תורם לגולש מתחיל / מתקדם?
מדרון סקי ללימוד (סקימולטור) מדמה את הגלישה הפיזית על השלג והוא למעשה הליכון גדול שעל משטחו שטיח גלישה מיוחד. המשטחים מדמים מספר שיפועים של מדרונות גלישה (מסלול ירוק, כחול, אדום ושחור) במהירויות שונות, ומאפשרים לחוות את חווית הגלישה על השלג ולהכין בצורה בטוחה ויעילה את הגולש לפעילות מעשית בשטח. הסקימולטור תורם הן לגולש מתחיל והן לגולש מתקדם כהכנה לקראת עונת החורף.

ממה מורכב ציוד סקי?
ציוד סקי מורכב מנעלי סקי, מחברי סקי ( (Bindings) ומקלות סקי.

בעת התאמת נעלי סקי מהם המאפיינים שמומלץ לבדוק ולדעת?
הציוד החיוני והראשוני הוא נעלי סקי אשר צריכות להתאים במדויק לכף הרגל ולרמת הגלישה. החשיבות של כך הנה גבוהה מכיוון שבעת הגלישה מופעל לחץ רב על הברכיים והקרסוליים ותפקיד הנעליים הוא לשמור, לאחוז ולהגן על רגליו של הגולש. קיימים סוגים שונים של נעליים: קשיחות / גמישות / פתיחה אחורית / פתיחה קדמית, ולכן כדאי לקבל ייעוץ מקצועי בעת הקנייה. התאמת הנעליים חשובה ביותר לגולש בכך שהיא יכולה לשפר את ביצועי הגלישה ולאפשר לגולש להתקדם ברמת הגלישה שלו.

בעת התאמת מגלשי סקי מהם המאפיינים שמומלץ לבדוק ולדעת?
קיימים ארבעה סוגי מגלשי סקי כאשר לכל אחד תפקיד ומטרה שונה. הסוג הראשון הנו מגלש תחרות - Race, המותאם לאנשים אשר מעוניינים להתחרות, הציוד מותאם לגלישה ברמה גבוהה. הסוג השני הנו מגלש FreeStyle המתאים לגולשים המחפשים רמת גלישה מאתגרת במיוחד, המגלש מתאים לתחרויות ולמדרונות מגוונים. הסוג השלישי הנו מגלש FreeRide המתאים לגולשים מתקדמים הגולשים על שלג עמוק ומחוץ למסלולים. הסוג הרביעי הנו מגלש Carve המתאים לגולשים מתחילים הרוצים בעיקר ליהנות מחוויית הגלישה.

בעת התאמת מחברי סקי מהם המאפיינים שמומלץ לבדוק ולדעת?
למחברי הסקי ( (Bindings) יש את החשיבות הגדולה ביותר מכל שאר הציוד וזאת מכיוון שתפקידם בראש ובראשונה הנו בטיחותי: לנתק את המגלשיים מהרגליים במקרה של נפילה על מנת לעצור את המגלש. תפקידם הנוסף הוא בלימת זעזועים, כך שמאוד חשוב, בעיקר לגולשים מתחילים, להתאים כראוי את מחברי הסקי.

בעת התאמת מקלות סקי מהם המאפיינים שמומלץ לבדוק ולדעת?
קיים מגוון רחב של מקלות סקי הנבדלים על פי סוגי דגמים וטווחי מחירים שונים. מומלץ להתאים את אורך המקל לגובה הגולש.

מה מומלץ יותר לשכור / לקנות ציוד?
ההמלצה הנה לקנות ציוד,  בעיקר לגולשים אשר מתכוונים לעסוק בתחום כתחביב ובטח כמקצוע, וזאת על מנת לקבל את מקסימום ההגנה מבחינה בטיחותית ומבחינת הנוחות וחווית הגלישה. לאלו אשר מעוניינים להתנסות בפעם הראשונה ובעוד מספר פעמים ההמלצה הנכונה היא לשכור ציוד.

האם מתקיימות קייטנות לימוד בענף הסקי?
אכן מתקיימות קייטנות לימוד בענף הסקי המיועדות לילדים החל מגיל 8 ומעלה. מטרת הקייטנה להקנות לגולשים הצעירים ידע, יסודות ושיפור מיומנויות הגלישה על השלג ללא צורך בידע מוקדם. הקייטנה כוללת הדרכה ברמה מקצועית גבוהה, ציוד חדש ומתקדם המותאם אישית לגולש, הקפדה על כללי בטיחות ויחס אישי .

מעוניינים בפעילות אקסטרים?
מלאו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם
שם
אנא הזן שם
טלפון
אנא הזן טלפון מלא כולל קידומת
דוא"ל
אנא הזן כתובת דוא"ל חוקית
מעבד...