שני, 27 יולי 2015 10:53

קיאקים מידע מקצועי

חגית B.Oz עודכן לאחרונה בשבת, 02 יולי 2022 06:46 , נוצר בשני, 27 יולי 2015 10:53

קיאק הוא מעין סירה קטנה, צרה וארוכה, אשר צפה על פני המים. הקיאק נע בעזרת חתירה ידנית במשוטים בעלי שני להבים בכל צד. הקיאק הוא כלי שיט העמיד במים.

מהו מוצאו של הקיאק?
מוצאו של הקיאק הוא דווקא בשבטי האינואיטים והאלוטים, שהיו שבטים של אסקימואים. האסקימואים השתמשו בסירת קיאק ככלי לדייג עד שהוא אומץ על ידי אוהבי הספורט האתגרי.

מהם החומרים ממנו עשוי הקיאק?
פיברגלס, פלסטיק ולעיתים רחוקות מעץ או מבד (סוג החומר כמובן תלוי בגובה ההשקעה הכספית).

מהם הפרמטרים שעל פיהם ניתן להבחין בין סוגי הקיאקים?
קיימים שני פרמטרים: הפרמטר הראשון הנו אופן הישיבה על הקיאק, האם ישיבה עליונה או ישיבה תחתונה. הפרמטר השני הנו ייעודו של הקיאק - קיאק המיועד לים, לנהרות, למים שקטים וכיו"ב.

מהו אופן הישיבה בקיאק עליון (Sit On Top)?
בקיאק עליון החותר יושב על מושב הגבהה מעל פני המים. זהו קיאק המתאים לחותרים מתחילים ומשמש כקרש קפיצה לעולם הקיאקים. קיאק זה מתאים בעיקר לארצות חמות ולכן בישראל הוא נחשב לפופולארי. בנוסף, כאשר הקיאק מתהפך החותר נפלט ממנו ללא בעיה וזאת בניגוד לחלק מקיאקי הישיבה התחתונה שלעתים נדרשת מיומנות בכדי להיחלץ ממצב התהפכות. בתחתית הקיאק קיימים חורי ניקוז המאפשרים למים לצאת. מבחינת מחיר הוא נחשב ליותר זול מסוגי קיאקים אחרים.

מהו אופן הישיבה בקיאק תחתון (Sit On Bottom)?
בקיאק תחתון החותר יושב צמוד לתחתית הקיאק. אלו קיאקים מצוינים המתאימים לאלו המחפשים רמת מקצועיות גבוהה. על מנת למנוע כניסת מים לקיאק משתמשים ב"חצאית" (החצאית מולבשת על החותר ואוטמת את קיאק הישיבה התחתונה). חלק מן הקיאקים דורשים ידע בגלגול "אסקימואי" - יכולת לבצע סיבוב 360 מעלות סביב ציר הקיאק בזמן התהפכות, כאשר הראש והגוף נופלים למים וחוזרים למצב ישיבה מהצד השני, בעוד החותר ממשיך לשבת בתוך הקיאק.

מהו ייעודו של הקיאק?
לכל אדם יש מטרה שונה כאשר הוא נכנס לים - יש מי שרוצה לחתור בשביל הכיף, מי שרוצה לחתור בשביל לשפר את הכושר הגופני ומי שרוצה להעלות את רמת האדרנלין באמצעות "תפיסת גלים". ישנם מספר סוגי קיאקים, לכל קיאק מאפיינים שונים אותם צריך לקחת בחשבון כגון: תמרון, מהירות ויציבות. כמו כן, ישנם קיאקים אשר עמידים למליחות הים וישנם כאלו שלא.

מהו קיאק משפחתי?
אורך קיאק משפחתי הוא כ- 3-4 מטרים ורוחבו 60-90 ס"מ. אלו קיאקים זוגיים שבהם ניתן אף להכניס שלושה אנשים, החתירה בהם כיחיד הנה קשה. בנוסף, הקיאק יציב, שומר על מהירות וכיוון.

מהו קיאק המתאים לגלים / נהרות?
בדרך כלל זהו קיאק הקצר מ- 3 מטר אורך ורוחבו נמוך מ-60 ס"מ. זהו קיאק בעל זוויות כהות בחרטום / בירכתיים ובעל קרקעית שטוחה, דבר המאפשר תמרון והחלקה על המים לכל הכיוונים. החותר הופך לגוף אחד עם הקיאק ושולט בו על ידי תזוזת גופו.

מהו קיאק המתאים לדייג?
קיאק המתאים לדיג מצריך מבנה המעניק יציבות מצד אחד ומהירות מצד שני. בקיאק דייג קיים מקום לאחסון רב. אורכו 4 מטר ורוחבו 80 ס"מ.

מהו קיאק Touring?
זהו קיאק המיועד לטיולים ארוכים בני יומיים ויותר ועבור פעילויות חתירה ספורטיביות. זהו קיאק מהיר, נוח ובעל כושר אחסון הבנוי לישיבה ממושכת. אורכו של הקיאק כ- 4.5-6 מטר ורוחבו לא יותר מ-65 ס"מ.

מעוניינים בפעילות אקסטרים?
מלאו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם
שם
אנא הזן שם
טלפון
אנא הזן טלפון מלא כולל קידומת
דוא"ל
אנא הזן כתובת דוא"ל חוקית
מעבד...