שלישי, 21 יולי 2015 19:29

סנובורד מידע מקצועי

חגית B.Oz עודכן לאחרונה בשבת, 02 יולי 2022 06:25 , נוצר בשלישי, 21 יולי 2015 19:29

סנובורד הנו אמצעי החלקה על השלג המאפשר לגלוש במדרונות מושלגים באמצעות קרש המחובר לרגליו של הגולש. סנובורד הוא תת-ענף של ענף הסקי והתחרויות בענף זה מתנהלות בחסות פדרציית הסקי הבינלאומית. סנובורד נכלל לראשונה בתוכנית של אולימפיאדת החורף במשחקי נאגאנו ב-1998.


מה ההבדל בין סנובורד לסקי קלאסי?
סקי הוא ספורט בעל מסורת ארוכה וחוקים שמרניים מאד. סנובורד הוא ספורט צעיר ששואב את השראתו מהסקטבורד וגלישת גלים, אין בו חוקים - הכול מותר והדגש הוא על תרגילים וסטייל.

מהו יתרונו של ענף הסנובורד על ענף הסקי?
היתרון בסנובורד הוא שתהליך הלמידה הוא קצר יחסית (מדובר על מספר שעות לבעלי קואורדינציה ממוצעת) וזאת לעומת סקי אשר דורש ימי סקי רבים על מנת ללמוד לשלוט במגלשיים. בסנובורד יש פחות דגש על מהירות ומסלולים מדויקים ודגש רב יותר על ביצוע תמרונים פתאומיים, קפיצות, אקרובטיקה, סגנון חופשי, חיפוש מתמיד אחרי אתגרים ויציאה מהמסלולים והמסגרת.

מהן שלושת סגנונות הגלישה בסנובורד?
FreeStyle - סגנון חופשי הכולל קפיצות, להטוטים ותרגילים בדרגות קושי שונות. סגנון גלישה זה מבוצע בשולי המסלול ובמסלולים מיוחדים. הסגנון דורש מיומנות ויכולות פיזיות ומתאים לגולשים ברמה בינונית מתקדמת.

FreeRide - סגנון בו ניתן לבצע הכול: קפיצות, סללום (בתוך המסלולים וגם מחוצה להם) וגלישה מהירה. סגנון זה מתייחס אך ורק לגלישה בשלג עמוק על מדרונות בתוליים. חשוב לציין שכיום מתקיים ערבוב בין סגנון ה- FreeStyle לסגנון זה, אשר מתבטא גם בציוד המיוצר עבור הספורט.

Alpine - סגנון אשר דומה יותר לגלישת סקי במדרון רק שהגלישה מבוצעת באמצעות סנובורד, הכוונה לגלישה מהירה וביצוע פניות תוך כדי שמירה על המהירות. הגלישה היא על קרשים צרים וקשיחים במיוחד. סגנון שמרני זה שייך לשחר ימי הסנובורד, שעל מנת לזכות בהכרה תחרותית רחבה נוצר במקביל לתחרויות הסקי. כיום כמעט ולא מקובל לגלוש באופן זה.

מהו מדרון לימוד סנובורד והאם הוא תורם לגולש מתחיל / מתקדם?
מדרון לימוד סנובורד הנו מדרון המדמה את הגלישה הפיזית על השלג והוא למעשה הליכון גדול שעל משטחו שטיח גלישה מיוחד. המשטחים מדמים מספר שיפועים של מדרונות גלישה (מסלול ירוק, כחול, אדום ושחור) במהירויות שונות, המאפשרים לחוות את חווית הגלישה על השלג ולהכין בצורה בטוחה ויעילה את הגולש לפעילות מעשית בשטח. מדרון הלימוד תורם הן לגולש מתחיל והן לגולש מתקדם כהכנה לקראת עונת החורף.

ממה מורכב ציוד סנובורד?
ציוד סנובורד מורכב מקרש (Bord), מחברים (Bindings) ונעליים.

בעת בחירת קרש (Bord) מהם המאפיינים שמומלץ לבדוק ולדעת?
יש לקחת בחשבון מספר מאפיינים כגון: אורך הקרש (תלוי בגובה ובמשקל הגולש), רוחב הקרש, גמישותו, סגנון הגלישה המועדף ולבסוף המחיר.

מה מאפיין בורד FreeStyle ולמי הוא מתאים?
בורד FreeStyle הוא הבורד השולט היום בענף. הוא מאופיין במשקל קל יחסית, בהיותו סימטרי לחלוטין, גם בציר הרוחב וגם בציר האורך, ובכך שהוא מאפשר גלישה לשני הכיוונים. בנוסף, הוא גמיש מאד בציר הרוחב ובכך סופג את טעויות הגולש ומקל על הגלישה במהירות נמוכה, וכן הוא מחוזק מאד כנגד מכות וקפיצות. בורד זה מתאים לגולשים בכל הרמות.

מה מאפיין בורד FreeRide ולמי הוא מתאים?
בורד FreeRide מתאים לכל מטרה, הוא קשיח יותר מבורד ה- FreeStyle וזאת על מנת להקנות יציבות ויכולות תמרון ושליטה טובות במהירויות גבוהות. אלו לוחות קשיחים יותר מאחור מאשר מקדימה ובעלי SideCut ארוך יותר המאפשר תמרון קל יותר במדרון. בעמידה על הבורד מרכז הכובד נמצא מעט מאחורי מרכז הבורד.

מה מאפיין בורד Racing / Alpine ולמי הוא מתאים?
בורדים מסוג זה הנם צרים יותר, קשיחים הרבה יותר ומתאימים לשלג מהודק. זנב הבורד שטוח בדרך כלל ובעל SideCut עמוק. חלק מהברדים אינם סימטריים על שני הצירים (בעלי חלק קדמי ואחורי שונים וגם צדם הימני שונה מהשמאלי). במקרה כזה יש להתאים את הבורד לרגל המובילה בגלישה. העמידה וטכניקת הגלישה עליהם שונה מאד מיתר הסנובורדים.

מהם כללי הבטיחות לעיסוק בענף הסנובורד?
צריך לזכור שהסנובורד הנו ספורט אקסטרים ולכן העיסוק בו מצריך הקפדה מקסימלית על כללי הבטיחות, ובהם: תהליך לימוד על ידי מדריך מקצועי, חבישת קסדה, מגני מפרקים, כפפות עור (למניעת פציעה ולבלימה), משקפיים ומגני ברכיים. יש לוודא כי הבורד קשור לרגל המובילה ולרצועה המסופקת על מנת למנוע פגיעה באחרים. בנוסף, יש לוודא כי המסלול נקי ממכשולים. חשוב לתרגל טכניקות בלימה ועצירה בתחילת המסלול, וזאת על מנת להימנע מאיבוד שליטה, כך המהירות תהייה איטית יותר עד השגת שליטה מלאה. כמובן שרצוי לגלוש רק במקומות מסודרים, להקפיד לצאת לשטח עם אדם נוסף או מכשיר קשר ולגלוש במדרונות המתאימים לרמת המיומנות של הגולש. יש להתחיל על משטח ישר ובהדרגה להתקדם לשיפוע גדול יותר.

האם מתקיימות קייטנות לימוד בענף הסנובורד?
אכן מתקיימות קייטנות לימוד בענף הסנובורד המיועדות לילדים החל מגיל 8 ומעלה. מטרת הקייטנה להקנות לגולשים הצעירים ידע, יסודות ושיפור מיומנויות הגלישה על השלג ללא צורך בידע מוקדם. כאשר הקייטנה כוללת הדרכה ברמה מקצועית גבוהה, ציוד חדש ומתקדם המותאם אישית לגולש, הקפדה על כללי בטיחות ויחס אישי.

 

מעוניינים בפעילות אקסטרים?
מלאו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם
שם
אנא הזן שם
טלפון
אנא הזן טלפון מלא כולל קידומת
דוא"ל
אנא הזן כתובת דוא"ל חוקית
מעבד...