ראשון, 26 יולי 2015 14:45

צלילה חופשית מידע מקצועי

חגית B.Oz עודכן לאחרונה בשבת, 02 יולי 2022 06:35 , נוצר בראשון, 26 יולי 2015 14:45

צלילה חופשית או בשמה הלועזי "Apnea" מגיעה מהמילה היוונית "A-pnoia" אשר משמעותה "ללא נשימה".

מי נחשב לצולל חופשי?
צולל חופשי הוא אחד אשר עוצר את נשימתו מתחת לפני המים, החל ממי שצולל עם משקולות לעומקים וכלה במי שמשתעשע בצלילה לעומק 2 מטר. מסתבר שהרבה מאתנו צוללים באופן המוגדר חופשי ולא מודעים לכך.

מה מיוחד בצלילה חופשית?
המוני אנשים מכורים לספורט זה המאפשר להם הרגשת חופש, ללא צורך בציוד מסורבל, כבד ולא נוח. יש כאלו אשר צלילה חופשית מהווה עבורם אתגר בכך שלהבדיל מתחומי ספורט אתגרי אחרים הכרוכים באדרנלין רב, לצלילה החופשית דווקא מתלווה תחושה ייחודית של רוגע ושקט. יש אף כאלו הרואים בצלילה חופשית סוג של אומנות, דרך להבעה עצמית, מדיטציה עמוקה הגורמת לחשיבה חיובית, מודעות עצמית ויכולת ריכוז. בנוסף, הוכח כי הצלילה החופשית משפרת את הבריאות הפיזית והנפשית של הצוללים.

איפה וכיצד התחילה להתפתח הצלילה החופשית?
העדות העתיקה ביותר לצלילה חופשית נמצאה על חוף הים הבלטי במקום שבו שכנה ציביליזציה בשם "אוכלי הצדפות" - (Clam Eaters) לפני 7,000 - 10,000 שנים. השם ניתן להם לאחר שנמצאו שרידי צדפות בקרבת מקום - דבר המעיד כי בני המקום פיתחו שיטות לצלילה חופשית על מנת להביא מזון ממעמקי הים. במצרים העתיקה (3,500 לפני הספירה) כבר נהגו ליצור תכשיטים מפנינים, חומר שיכול להגיע אך ורק ממעמקי הים. קיימות הוכחות חותכות שרוב התרבויות הקדומות שישבו בחופי הים התיכון עסקו בצלילה חופשית. קיימים רישומים רבים וממצאים ארכיאולוגים המצביעים על סחר ב- "Porpora" - דיו מיוחד בעל צבע סגול שהיה משמש לקישוט תכשיטים של קיסרים ובני מלוכה - הדיו היה מופק מבלוטה שנמצאת בגופן של צדפות מסוימות.

מהם הסגנונות הקיימים בצלילה חופשית?
קיימים 7 סגנונות שונים לביצוע צלילה חופשית. הסגנון הראשון הנו צלילה חופשית באמצעות משקולות קבועות, זוהי צלילה בה הצולל נושא כמות קבועה של משקולות למשך כל זמן הצלילה, כאשר מותר לו להיעזר בסנפירים. הסגנון השני הנו צלילה חופשית באמצעות משקולות משתנות. בסגנון זה משתמש הצולל במשקולת (השוקלת עד שליש ממשקל גופו) על מנת להעמיק ועוזב אותה בהגיעו לעומק הרצוי. את העלייה חזרה לפני המים מבצע הצולל באמצעות משיכה בחבל או/ו סנפירים. הסגנון השלישי הנו צלילה חופשית ללא עזרים, צלילה בה הצולל אינו רשאי להשתמש בציוד עזר (סנפירים או חבל) על מנת להעמיק או לחזור חזרה מעל פני המים. גם בסגנון זה תקף עקרון המשקולות הקבועות. הסגנון הרביעי בצלילה חופשית הנו סגנון ללא הגבלה כאשר בסגנון זה הצולל משתמש במשקולות (ללא הגבלת משקל) על מנת להעמיק ועוזב אותה בעומק הרצוי. את העלייה חזרה לפני המים מבצע הצולל בעזרת שיטה לפי בחירתו (מצוף ממולא אוויר, סט מתנפח וכו’), חשוב לציין כי סגנון זה אינו נחשב באף התאחדות לצלילה חופשית עקב הסכנה הכרוכה בו. יחד עם זאת, זהו הסגנון המדובר ביותר, המופיע בכותרות, עקב העומקים הגבוהים אליהם מגיעים הצוללנים. הסגנון החמישי הנו סגנון עצירת נשימה דינאמית כאשר בסגנון זה על הצולל לעבור את המרחק האופקי הגדול ביותר מתחת לפני המים בנשימה אחת תוך שימת דגש על כך שאף חלק מגופו לא יצא מהמים עד לסיום הצלילה. הסגנון השישי הנו סגנון עצירת נשימה סטאטית כאשר בסגנון זה על הצולל לעצור את נשימתו לזמן ארוך ככל האפשר כאשר פניו מתחת לפני המים (זהו סגנון תחרותי בלבד). הסגנון השביעי והאחרון הנו צלילה חופשית כאשר בסגנון זה הצולל נעזר אך ורק במשיכה בחבל או בכוח רגליו על מנת להעמיק ולחזור חזרה מעל פני המים, גם בסגנון זה תקף עקרון המשקולות הקבועות.

מהו הסגנון הנפוץ בעולם?
סגנון המשקולות הקבועות הנו הסגנון הנפוץ בעולם. זוהי צלילה בה הצולל נושא כמות קבועה של משקולות למשך כל זמן הצלילה, כאשר לצולל מותר להיעזר בסנפירים או חד סנפיר.

מעוניינים בפעילות אקסטרים?
מלאו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם
שם
אנא הזן שם
טלפון
אנא הזן טלפון מלא כולל קידומת
דוא"ל
אנא הזן כתובת דוא"ל חוקית
מעבד...